Kolej Seminerleri

Kanada’daki kolejleri kısaca, mesleki ve dil eğitimi veren, diploma ve sertifika programları sunan eğitim kurumları olarak tanımlayabiliriz. Kanada’da % 90’ı devlet okulu olan kolejler, lise ve üniversite sonrası uzmanlık eğitimi verirler.

Kolej eğitimi alan öğrenciler eğitime ilk başladıkları günden itibaren kampüs içi ve dışında çalışma hakkına sahip olurlar. Yazları ve yılbaşı tatillerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilirler. Uluslararası öğrenciler mezun olduktan sonra en az eğitim süreleri kadar, en fazla 3 yıl kendi alanlarında olmasa bile çalışma izni alabilirler.

Kanada’da kolejlerin kurulma amacı, o bölgenin endüstriyel ihtiyacına göre nitelikli çalışan ve yöneticiler yetiştirmektir. En önemli özellikleri de her 5 yılda bir bulundukları bölgedeki ihtiyaca göre programlarını yenilemeleri ve düzenlemeleridir. Bölüme ve öğrencinin kullanması gereken ekipmana göre sadece 15-40 kişilik ve teknolojik donanımlı sınıflarda ders işleniyor olması kolejleri tercih edilir yapıyor.

Kanada’da üniversiteden mezun olanlar da kolejlere gelip bir yıllık sertifika programı (post- graduate) sonrası bir konuda uzmanlaşıp iş gücüne katılabilir. Kolej bünyesinde lisans programı almak, maliyetin daha az olması sebebi ile de tercih edilebilir. En popüler programlar arasında, bilişim ve işletme ile ilgili programlar, sağlık, sosyal bilimler, havacılık ve mühendislik ile ilgili bölümler bulunuyor.